sobota, 1 września 2012

W mieście cudów i pożarów

 
Pogoda dziś nie rozpieszczała. Na Dolnym Śląsku od rana mżyło, było mglisto i chłodno:
 
(mój Szczepanów)
 
Pomimo nieciekawej aury wybrałam się ze znajomymi na małą wycieczkę. Celem była mała parafia w diecezji świdnickiej pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Bardzie:
 
(źródło: link)
 
Bardo Śląskie to niewielkie, zabytkowe miasteczko w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, nad Nysą Kłodzką, w Górach Bardzkich (Sudety Środkowe). Od najdawniejszych czasów prowadziły przez Bardo szlaki handlowe, łączące Polskę z Czechami, oraz odnoga bursztynowego szlaku. Ta prastara miejscowość pierwotnie była warownią, stąd jej pierwotna nazwa Brido. W X w powstał tu gród, który potem stał się kasztelanią książęca. Historia miasta jest naznaczona ciągłymi wojnami oraz najazdami.
 
Centralnym punktem miejscowości jest Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej - Strażniczki Wiary, w której posługują redemptoryści z parafii pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. To jedno z najstarszych w Polsce pielgrzymkowych sanktuariów maryjnych:
 
 
 
Barokowy kościół pochodzi z przełomu XVII-XVIII w. Najcenniejszym jego zabytkiem jest figura Matki Bożej Bardzkiej - najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku, wykonana z drewna lipowego, która przedstawia siedzącą na tronie Matkę Bożą przybraną w suknię i płaszcz, z koroną na głowie i Dzieciątkiem Bożym siedzącym na Jej kolanach. Zadumaną i z dobrocią uśmiechającą się Matkę Boża Bardzką niekiedy nazywa się Madonną uśmiechniętą. Kościoła ani cudownej, łaskami słynącej, figurki nie omijały wojny i tragedie. Miasto trawiły pożary, cudem jednak zawsze udawało się ratować wizerunek Matki Boskiej:
 
 
 
Wśród cennych zabytków tego miejsca są tam także organy - jeden z najokazalszych instrumentów schyłkowego baroku zachowany na Dolnym Śląsku - blisko 3 tysiące piszczałek:
 
 
 
Na ścianach sanktuarium można zobaczyć wysokie figury świętych - dzieło Henryka Hartmanna:
 
 
Wysoki strop otaczają z każdej strony okna bez witraży, które wpuszczają do środka dużo światła:
 

Zdobią go piękne freski:
 
 
 
Obok kościoła stoi klasztor z początku XVIII w. Górne korytarze na pierwszym piętrze mieszczą Muzeum Sztuki Sakralnej z 1967 r. Bogate zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego liczą w sumie ponad 1000 eksponatów.
 
(figura błogosławionego Jana Pawła II przed klasztorem redemptorystów w Bardzie)
 
Polecam taki jednodniowy wypad do Barda, ale w dzień z ładną pogodą, tak aby się trochę powspinać i zobaczyć miejscowość z góry. Szlak kapliczek różańcowych najprzyjemniej przebywa się właśnie pod koniec lata, gdy słońce już tak nie grzeje, ale jeszcze nie ma słoty. Tym razem nie było mi to dane, ale to powód by tam wrócić.  =)

6 komentarzy:

 1. Piękna wycieczka, bardzo inspirująca. Dawno nie byłam na Dolnym Śląsku, ale kiedyś odbyłam taką podróż po Twoich okolicach, to było ze 20 lat temu:) Zapraszam po niespodziankę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki Aniu za zwiedzenie pieknego miejsca

  OdpowiedzUsuń
 3. Aniu byłaś tak bliziutko mnie :)
  Następnym razem zapraszam do Bystrzycy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie byłam tam ale tak jak napisałaś-jest to powód żeby się tam... wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Aniu.Wczoraj do Ciebie trafiłam i bardzo się ciesze bo bardzo miło u Ciebie i słodko.Na pewno zostanę na dłużej Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy konstruktywny i inspirujący komentarz. =)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...