wtorek, 27 grudnia 2011

Stara jak świat

Przeczytałam gdzieś w necie, że muzyka była pierwszym wynalazkiem ludzkości, że powstała wcześniej niż słowa. To piękna myśl, nawet jeśli trudno to udokumentować, udowodnić.

Zdarzyło się Wam kiedykolwiek zacząć jakoś tak spontanicznie nucić sobie coś pod nosem? Mi tak, zdarzało się, jak byłam mała to nawet często. Tworzyłam sobie sama jakieś przyjemne melodie, które towarzyszyły mi przy zabawie. Potem nuciłam fragmenty zasłyszanych melodii. Myślę, że zgodzicie się ze mną, że w człowieku jest potrzeba muzyki, zarówno jej słuchania, jak i tworzenia, choć może o to drugie nie dbamy, nie ucząc się gry na instrumentach i gdzieś to w nas z czasem się zagłusza. A w dzisiejszych czasach cywilizacje, które żyją w dość prosty, naturalny sposób, mają w sobie coś z człowieka pierwotnego, któremu muzyka towarzyszyła tak po prostu w chwilach radości, zwycięstwa, ale i smutku, żałoby, wyrażała emocje, ale i była formą modlitwy, często w połączeniu z tańcem. Miała dodawać odwagi, poprawiać nastrój, umilać codzienne zajęcia, ubogacać obchody uroczystości. Towarzyszyła nawet terapii leczniczej. Dawid grą na cytrze leczy w Biblii dręczonego przez złe duchy Saula:


[źródło: ancienthistory.about.com]
 
A kiedy zły duch zesłany przez Boga napadał na Saula, brał Dawid cytrę i grał. Wtedy Saul doznawał ulgi, czuł się lepiej, a zły duch odstępował od niego.    (1 Sm 16, 23)

Pierwszym instrumentem były struny głosowe. Człowiek wydobywając głos, wydobywał dźwięki. Kiedy nauczył się z nich korzystać świadomie, nauczył się mowy, ale i śpiewu. Mówi się, że pierwsze utwory były oparte na naśladownictwie odgłosów przyrody - śpiewu ptaków, szmeru wody, szumu wiatru. Wszystko to zmieniło się szybko i ubogaciło bardzo wraz z powstaniem instrumentów.
Dziś jest moda na muzykoterapię. Słuchając muzyki świadomie sami sobie taka muzykoterapię wszędzie tam, gdzie jesteśmy, nieświadomie aplikujemy. Oby zawsze na zdrowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny i inspirujący komentarz. =)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...